Pages Menu
Categories Menu
Chleb z piwa

Chleb z piwa

Najwięksi miłośnicy piwa bez wahania stwierdzą, że ukochany browarek jest wynalazkiem ważniejszym niż chleb i inne artykuły żywnościowe. Co ciekawe, istnieją całkiem poważne teorie naukowe, które piwosze mogliby przytoczyć na potwierdzenie własnych poglądów. Jedna z nich głosi, że piwo nie tylko powstało przed chlebem, ale że chleb powstał właśnie dzięki wynalezieniu piwa. Jak to możliwe?

Piwo w rozumieniu pierwszych smakoszy alkoholowego trunku oznaczało napój zdecydowanie różniący się od złocistego, chmielowego „bronka”, którego znamy dziś. Piwo wytwarzano wrzucając ziarna zboża do wody i czekając na efekty fermentacji. W dodatku ziarna uprzednio rozcierano, więc starożytne piwo przypominało raczej alkoholową papkę niż klarowny napój. Forma ta stała się inspiracją dla niektórych badaczy. Tak powstała teoria, że papkę podgrzewano na palenisku do czasu, aż wyschła i zamieniła się w chrupiące ciasto – czyli pierwszy chleb.

Niestety teoria nie została do tej pory potwierdzona. Archeolodzy nie znaleźli jakichkolwiek dowodów, którymi można by poprzeć tak śmiałe twierdzenia. Jednak wciąż jest to interesująca hipoteza, którą z pewnością chętnie zapamiętają entuzjaści złocistego trunku.

pielęgnacja szyb samochodowych Pielęgnacja gumy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *