Pages Menu
Categories Menu
Dar od boga

Dar od boga

Po piwie czujemy jak świat staje się piękniejszy i bardziej harmonijny, a rzeczy, które jeszcze godzinę temu wydawały się nieosiągalne, teraz są na wyciągnięcie ręki. Może nam się wydawać, że nabraliśmy niemal boskiej mocy. Tak pomyśleli również starożytni Egipcjanie i pogląd taki potraktowali zupełnie poważnie. Dowody znajdziemy w najstarszych znanych tekstach pisanych. Wśród nich znajduje się m.in. historia o bogu Ozyrysie.

Jeśliby zapytać mieszkańca starożytnego Egiptu o to, czym jest dla nie piwo i skąd się wzięło, prawdopodobnie odparłby, że to boski napój, a właściwe dar od samego boga. Egipscy bogowie nie byli tak doskonali, jak chrześcijański Jahwe. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia Ozyrys najzwyczajniej w świecie zapomniał o napoju przyrządzonym z roztartego zboża i wody. Pozostawiony napój nabrał niesamowitych właściwości, co Ozyrys odkrył przypomniawszy sobie o trunku. W swojej dobroci postanowił podzielić się niezwykłym napojem z ludźmi.

Takie korzenie piwa w kulturze Egipskiej miały konsekwencje w rytualnej formie. Picie piwa stało się aktem społecznym, gdy trunek wypijano z wielkich dzbanów przez długie rurki. Co ciekawe, rurki jako element spożywania napoju zostały również wtedy, gdy piwo przelewano do mniejszych pojemników. Takie zachowanie może świadczyć o kulturalnej roli piwa i rytualnym charakterze spożywania trunku. Z rytuałami zresztą piwo również miało wiele wspólnego – było stałym elementem ceremonii pogrzebowych i wielu obchodów świątecznych.

odszkodowanie.nucast.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *