Pages Menu
Categories Menu
Jak powstało piwo?

Jak powstało piwo?

pielęgnacja wnętrzna samochodu

Początki piwa są ściśle związane z początkami osadnictwa. Dopóki biegaliśmy po lasach z dzidami w ręku, uciekający królik był zdecydowanie ważniejszy niż eksperymenty kulinarne. Na nie przyszedł czas, gdy bieganie stało się passe i nastąpiła rewolucja rolnicza. Pola, zboże i magazyny stały się nową rzeczywistością naszych przodków. Na zgromadzonych zapasach można było testować nowe pomysły. Jednym z nich było dodanie ziaren do wody.

Woda z ziarnami smakowała najwyraźniej lepiej niż sama woda i ziarna osobno. Ziarna rozcierano, dodawano do wody i podgrzewano. W ten sposób powstawało coś na kształt zupy zbożowej, z której już bliska droga do napoju, po którym zaczyna przyjemnie szumieć w głowie. Zauważono, że ziarno zamoczone w wodzie kiełkuje, a napój nabiera słodkiego smaku. Taka mieszanka zostawiona na kilka dni zaczyna fermentować, a napój nabiera właściwości psychoaktywnych. Od tej pory nasi przodkowie mogli wprowadzać swoje umysły w kontrolowany stan oszołomienia, co najwyraźniej przypadło im do gustu, skoro piwo pijemy do dziś.

Jednym z ważnych odkryć pradawnych piwoszy było również to, że piwo jest smaczniejsze i szybciej nabiera właściwości oszałamiających, gdy jest ważone kilkukrotnie w tym samym naczyniu. Za regułą tą nie stał piwny duch ani inne siły nieczyste, a gromadzące się w szczelinach naczynia drożdże, o których istnieniu nasi przodkowie nie mieli pojęcia. Jednak brak szczegółowej wiedzy chemicznej nie przeszkodził im w wynalezieniu jednego z najbardziej popularnych trunków świata.

 

Zmywacze Amortyzatory

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *