Pages Menu
Categories Menu
Pierwsze polskie piwo

Pierwsze polskie piwo

Prawdziwy Polak krzywo spogląda na raczących się wytrawnym winem Francuzów albo Włochów, bo sam zdecydowanie woli sięgnąć do lodówki po zimne piwko. Takie przekonanie jest w nas zakorzenione głębiej niż mogłoby się wydawać. Przekazywane z pokolenia na pokolenie sięga czasów początków polskiej państwowości. Nie sposób powiedzieć kto w Polsce stworzył i wypił pierwsze piwo, bo gdy Polska stawała się autonomicznym państwem, piwo było już dobrze znane na terenach słowiańskich. Zresztą to właśnie Słowianie stali się źródłem chmielu dla krajów Europy Zachodniej. Najlepszy chmiel posiadali Czesi. Był on dobrem tak cennym, że próby wywozu sadzonek poza granice państwa czeskiego były karane śmiercią.

Czechom musimy oddać, że posiadali chmiel doskonałej jakości, jednak w kwestii smaku piwa to właśnie Polacy mieli czym się pochwalić. Gloryfikację polskiego piwa znajdziemy w zagranicznych kronikach z początków poprzedniego tysiąclecia. Piwo było argumentem tak istotnym, że nawet papież uznał wytłumaczenie księcia Leszka Białego, który nie wybrał się na wyprawę krzyżową pod pretekstem braku piwa z Ziemi Świętej.

Chmielowy trunek nie był istotny jedynie dla Leszka Białego. Z zamiłowania do piwa słynęli także inni polscy władcy. O piwie ważonym przez pierwszych Piastów wspomina Jan Długosz, a pierwszego polskiego króla nazywano nie tyko przydomkiem Chrobry, ale również Tragbier, co było odpowiednikiem dzisiejszego „piwosza”.

Czujniki

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *