Pages Menu
Categories Menu
Pierwsze ślady piwa

Pierwsze ślady piwa

Trunek, który dziś towarzyszy nam na każdej imprezie, był również wiernym towarzyszem naszych przodków. Niektórzy producenci piwa dumnie prezentują daty powstawania browaru. Osiemnasty albo siedemnasty wiek? To nic w porównaniu z pierwszymi wzmiankami o popularnym napoju wyskokowym. Jak stare są pierwsze wzmianki o piwie?

W twierdzeniu, że piwo towarzyszy naszej cywilizacji od samych początków nie będzie cienia przesady. Pierwsze informacje na temat piwa znaleziono na pieczęci, której powstanie szacuje się na IV tysiąclecie p.n.e. Na obrazku możemy ujrzeć wielki dzban, z którego wystają długie rurki oraz dwóch entuzjastów napoju stojących przy starożytnych słomkach. Rurki były prawdopodobnie stosowane ze względu na znajdujące się w trunku zanieczyszczenia.

Pieczęć z piktogramem znaleziono na terenie dawnej Mezopotamii, a dzisiejszego Iraku. Jednak wzmianek na temat piwa nie zabrakło także w najstarszych tekstach pisanych – odkrytych również na terenie starożytnej Mezopotamii. Nasi przodkowie stworzyli nawet osobny znak zarezerwowany dla piwa. Symbolem browaru w piśmie sumeryjskim był dzban i dwie równoległe linie.

Obecność piwa w starożytnych tekstach pisanych świadczy o dużej wadze tego napoju dla mieszkańców Mezopotamii. O tym, że piwo miało duże znaczenie i prawdopodobnie było jednym z podstawowych artykułów żywnościowych świadczą także odnalezione przez archeologów kamienne tabliczki. Na tabliczkach, obok nazwiska obywatela znajdował się napis informujący o „wydaniu dziennej porcji piwa i chleba”. Najwyraźniej nasi przodkowie nie wyobrażali sobie dnia pozbawionego tych dwóch produktów.

kolka.wyśmienite.com.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *