Pages Menu
Categories Menu
Tylko dzikus nie pije

Tylko dzikus nie pije

Mawiamy, że po alkoholu wychodzi z człowieka prawdziwa natura albo że pijany zaczyna zachowywać się jak zwierzę. To zupełnie inne podejście do napojów wyskokowych, niż prezentowali nasi odlegli przodkowie. Sumerowie, którzy są autorami najstarszych odkrytych źródeł pisanych, byli zupełnie przeciwnego zdania. Piwo było darem od boga i odróżniało człowieka od zwierzęcia. Ten kto pił piwo był człowiekiem cywilizowanym, nie pili tylko dzicy.

Wiecej
Pierwsze polskie piwo

Pierwsze polskie piwo

Prawdziwy Polak krzywo spogląda na raczących się wytrawnym winem Francuzów albo Włochów, bo sam zdecydowanie woli sięgnąć do lodówki po zimne piwko. Takie przekonanie jest w nas zakorzenione głębiej niż mogłoby się wydawać. Przekazywane z pokolenia na pokolenie sięga czasów początków polskiej państwowości. Nie sposób powiedzieć kto w Polsce stworzył i wypił pierwsze piwo, bo gdy Polska stawała się autonomicznym państwem, piwo było już dobrze znane na terenach słowiańskich. Zresztą to właśnie Słowianie stali się źródłem chmielu dla krajów Europy Zachodniej. Najlepszy chmiel posiadali Czesi. Był on dobrem tak cennym, że próby wywozu sadzonek poza granice państwa czeskiego były karane śmiercią.

Wiecej
Praktyczna funkcja piwa

Praktyczna funkcja piwa

Starożytni Egipcjanie nie znali drożdży ani szczegółów procesu fermentacji, nic więc dziwnego, że działanie piwa przypisywali boskim mocom. Piwo miało znaczenie religijne i kulturowe. Nie przeszkodziło to jednak Egipcjanom w bardzo praktycznym wykorzystaniu trunku, który z czasem stałem się formą waluty.

Wiecej
Chmiel – samo zdrowie

Chmiel – samo zdrowie

Silikony kleje Emblematy

Do produkcji piwa nie zawsze używano chmielu. W starożytności piwo oznaczało raczej fermentującą papkę stworzoną z utartych ziaren zboża i wody. Chmiel jako składnik piwa zadebiutował dopiero w średniowieczu. Jednak kiedy już odkryto chmielową goryczkę, nie zrezygnowano z niej przez najbliższe dziesięć wieków, dzięki czemu nie wyobrażamy sobie dziś ulubionego piwa bez dodatku chmielu. Co więcej, wielu osobom chmiel dziś kojarzy się głównie z piwem, jednak przed wiekami jego zastosowanie było zupełnie inne.

Wiecej
Chleb z piwa

Chleb z piwa

Najwięksi miłośnicy piwa bez wahania stwierdzą, że ukochany browarek jest wynalazkiem ważniejszym niż chleb i inne artykuły żywnościowe. Co ciekawe, istnieją całkiem poważne teorie naukowe, które piwosze mogliby przytoczyć na potwierdzenie własnych poglądów. Jedna z nich głosi, że piwo nie tylko powstało przed chlebem, ale że chleb powstał właśnie dzięki wynalezieniu piwa. Jak to możliwe?

Przednie amortyzatory Atrapy samochodowe Wiecej
Kilka zalet piwa

Kilka zalet piwa

Większość z nas nie odmówi sobie zimnego piwka podczas spotkania ze znajomymi lub wizyty w ulubionym klubie czy pubie. Trunek jest smaczny, orzeźwiający i w dodatku ma wspaniałą zdolność do wprowadzania ludzi w pogodny nastrój. Dodaje też niezbędnej odwagi, gdy w pobliżu znajdzie się atrakcyjny przedstawiciel płci przeciwnej. A na tym nie koniec plusów spożywania złotego napoju. Piwo ma jeszcze wiele innych zalet, z których większość piwo nie zdaje sobie sprawy.

Wiecej